męską płodność
Dieta płodności

5 małych produktów poprawiających męską płodność

Mówiąc o niepłodności najczęściej kierujemy uwagę w stronę kobiet. Nie możemy jednak zapominać, że problem może leżeć również po stronie panów lub po stronie obojga partnerów. Dla niedowiarków są na to twarde fakty – męski czynnik niepłodności dotyczy od 13 do 45% par. Mam nadzieję, że teraz wszyscy są już przekonani do tego, że odpowiednia dieta dla mężczyzny to ważna rzecz i możemy iść dalej z tematem 🙂

Nie chcę Was straszyć radykalnymi zmianami diety żebyście nie pomyśleli, że aby Wasze starania zakończyły się sukcesem musicie jeść tylko sałatę i jarmuż. Tym artykułem chcę Wam pokazać, że warto zacząć od małych zmian, bo mają one wielką moc. Oczywiście stopniowo, małymi krokami należy dążyć do coraz większych zmian naszych nawyków żywieniowych. Jednak warto pamiętać, by były to małe kroki a nie drastyczne działania, które najprawdopodobniej tylko Was zniechęcą.

Dlatego na ten moment skupimy swoją uwagę na jednym z małych kroczków do zmiany nawyków żywieniowych, która to zmiana korzystnie wpłynie na płodność. Wybaczcie drogie panie, ale dziś skupimy się wyłącznie na panach. Obiecuję jednak, że artykułów dla Was również nie zabraknie – cierpliwości 🙂

W tym artykule przedstawię Wam 5 małych produktów, które powinna zawierać dieta dla mężczyzn podczas starania się o dziecko. Nie są to żadne wymyślne produkty, lecz takie, które bez problemu dostaniecie w sklepach spożywczych. Co najważniejsze są one dość uniwersalne pod kątem zastosowania kulinarnego. Dlatego możecie dodawać je do wielu potraw tym samym korzystnie wpływając na płodność. Sprawdźmy o jakich produktach mowa!

męską płodność

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie mają wysoką wartość odżywczą dlatego warto aby dieta dla mężczyzn je zawierała. Od razu na wstępie chciałabym odnieść się do popularnego poglądu, że orzechy tuczą. To fakt, że orzechy ze względu na dużą zawartość tłuszczu nie należą do produktów niskokalorycznych. Dlatego nie zachęcam Was do tego żebyście spożywali 100, 200, czy 300g orzechów dziennie.

Zalecana porcja to 30g na dzień i tego się trzymajmy. Poza tym trzeba sobie uświadomić, że orzechy pomimo wysokiej kaloryczności nie są źródłem pustych kalorii, lecz wielu cennych składników. Dlatego jeśli zachowacie umiar w ich jedzeniu są one jak najbardziej wskazane!

A jakie znaczenie mają orzechy włoskie dla męskiej płodności? Są one w porównaniu z innymi orzechami najbogatszym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Ich zalety można by długo wymieniać, ale nas najbardziej interesuje rola orzechów w staraniu się o dziecko. Jeśli o to chodzi to orzechy włoskie dzięki dużej zawartości kwasów omega-3 przyczyniają się do zwiększenia całkowitej liczby plemników, ich ruchliwości i morfologii. Oprócz tego ich spożycie jest zalecane w profilaktyce zaburzeń lipidowych, które zmniejszają męską płodność.

Dieta dla mężczyzn powinna zawierać orzechy włoskie nie tylko ze względu na to, że są one bogate w kwasy omega-3. Oprócz jest to produkt zaliczany do bogatych źródeł witaminy E oraz selenu – składników poprawiających męską płodność.

męską płodność

Migdały

Czy jest na sali osoba, która nie przepada za migdałami? Wątpię. Ich smak i aromat jest niepowtarzalny dlatego domyślam się, że włączenie ich do diety nie będzie dla Was problemem.

Dlaczego starając się o potomstwo warto jeść migdały? Odpowiedź brzmi – warto je jeść, ponieważ migdały są dobrym źródłem witaminy E. Jest to bardzo ważna witamina w diecie każdego mężczyzny, ponieważ zaliczana jest do silnych antyoksydantów. Oznacza to, że chroni plemniki przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Nie można bagatelizować tego zagadnienia, ponieważ szacuje się, że uszkodzenie plemników w wyniku stresu oksydacyjnego spowodowanego nadmiarem wolnych rodników jest przyczyną zmniejszenia płodności u 30 do 80% mężczyzn.

męską płodność

Orzechy brazylijskie

Na początku napisałam, że przedstawię Wam produkty, które są łatwo dostępne. Spośród wszystkich tu przedstawionych przyznam szczerze, że jedynie z orzechami brazylijskimi możecie mieć malutki problem. Nie oznacza to jednak, że trzeba po nie jechać do Brazylii. Po prostu nie dostaniecie ich w pierwszym lepszym sklepie osiedlowym. Jednak jeśli jedziecie na zakupy do większego sklepu to nie powinno być z ich zakupem większego problemu. Natomiast w przypadku gdy mieszkacie na wsi lub w małej miejscowości możecie zamówić je przez internet, korzystając ze sprawdzonego sklepu.

Przechodząc do sedna sprawy, bo przecież nie o zakupach miała być tu mowa, orzechy brazylijskie są doskonałym sposobem na zwiększenie męskiej płodności z prostego powodu. Stanowią doskonałe źródło selenu. Jest to pierwiastek, który podobnie jak opisana wyżej witamina E posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Co więcej selen bardzo lubi się z witaminą E dlatego dobrze jeśli te dwa składniki pojawią się w Waszej diecie równocześnie.

Jeśli zapytacie mnie o to jak poprawić jakość nasienia to powiem Wam, że warto, m.in. postawić na takie dwa połączenia: selen + witamina E, selen + cynk. Podsumowując działanie selenu zostaje wzmocnione jeśli Wasza dieta zawiera również odpowiednią ilość witaminy E i cynku. Dlatego dbajcie o to by posiłki były urozmaicone i nie skupiajcie się wyłącznie na jednym składniku!

Dodam jeszcze, że oprócz pozytywnego wpływu na jakość nasienia selen odgrywa ważną rolę w męskiej gospodarce hormonalnej. W skrócie stymuluje wydzielanie testosteronu, który jest hormonem o dużym znaczeniu dla męskiej płodności.

męską płodność

Pestki dyni

Zrobiło się bardzo orzechowo-migdałowo dlatego przejdę już do produktu z innej kategorii, czyli do pestek dyni. Dieta dla mężczyzny nie może się bez nich obyć, ponieważ są one bardzo dobrym źródłem cynku. To kolejny pierwiastek, który dobrze wpływa na męską płodność. Po pierwsze dlatego, że ma właściwości antyoksydacyjne co oznacza, że tak jak selen i witamina E chroni plemniki przed szkodliwym stresem oksydacyjnym.

Niedobory cynku mogą być ponadto przyczyną oligospermii, impotencji oraz hipogonadyzmu. Jeśli chcemy uniknąć tak poważnych skutków niedoboru musimy zwrócić uwagę, czy nasza dieta ma w sobie produkty będące źródłem tego pierwiastka. Dobrym jego źródłem są wspomniane pestki dyni, które zawierają około 7,5 mg cynku na 100g. Według najnowszych norm żywienia zalecana dzienna podaż cynku dla mężczyzn to 11 mg.

Jednak nie oszukujmy się – żaden z panów raczej nie zje 147g pestek dyni, które pokryłyby 100% zapotrzebowania na cynk. Bardziej realna wydaje się ilość 30g, czyli 2 garści pestek dyni dziennie. Przy takim spożyciu możliwe jest zaspokojenie 20% dziennego zapotrzebowania na cynk. Nie jest to mało. Resztę można uzupełnić jedząc, m.in. białą fasolę, kaszę gryczaną, czy płatki owsiane. Źródłem cynku są również migdały, które choć mają około 2 razy mniej cynku w porównaniu z pestkami dyni to posiadają inne, wspomniane wyżej składniki korzystnie wpływające na męską płodność. Dlatego warto by dieta dla mężczyzn zawierała zarówno migdały, jak i pestki dyni.

męską płodność

Natka pietruszki

Uważam, że natka pietruszki to bardzo ciekawy produkt, ponieważ możemy przemycić go niemal wszędzie. Świetnie sprawdza się w koktajlach, smoothie, różnych daniach obiadowych. Dlatego jak często tylko możecie – wzbogacajcie swoje dania w natkę pietruszki!

Natka pietruszki jest dobra dla męskiej płodności, ponieważ zaliczana jest do jednych z najlepszych źródeł witaminy C. Jest to witamina o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Oznacza to, że natka pietruszki to kolejny mały produkt o dużym potencjale. Dzięki sporej ilości witaminy C chroni plemniki przed szkodliwym wpływem stresu oksydacyjnego.

Witaminę C w połączeniu z witaminą E oraz L-karnityną stosuje się w pierwszym rzucie leczenia niepłodności, ponieważ są to składniki o najlepiej udowodnionym działaniu.


Jak sami widzicie istnieje kilka (a to jeszcze nie wszystkie) produktów, które mogą korzystnie wpływać na męską płodność. Dlatego warto włączyć je do naszego jadłospisu choć często ich nie zauważamy i traktujemy jedynie jako dodatki. Mam nadzieję, że od dziś będziecie zwracać większą uwagę na tak małe produkty 🙂

Wybrane źródła naukowe, z których pochodzą informacje znajdujące się we wpisie:

Jeznach-Steinhagen A., Czerwonogrodzka-Senczyna A., Postępowanie dietetyczne jako element leczenia zaburzeń płodnościu mężczyzn z obniżoną jakością nasienia, Endocrinology, Obesity and Metabolic Disorders 2013, vol. 9, No 1, 14–19.

Kunachowicz H., Nadolna I., Przygoda B., Iwanow K.: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.

Kulik K., Waszkiewicz-Robak B., Orzechy jadalne jako źródło składników bioaktywnych, Trendy w żywieniu człowieka, 2015.

Szostak-Węgierek D., Sposób żywienia a płodność, Medycyna Wieku Rozwojowego, 2011, XV, 4.

 

 

2 komentarze

Dodaj komentarz