nadciśnienie tętnicze w ciąży
Będę Mamą!

Nadciśnienie tętnicze w ciąży

Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego zobowiązuje do tego by napisać kilka słów o nadciśnieniu tętniczym w ciąży. Jego pojawienie się może odbić się negatywnie na zdrowiu mamy i dziecka dlatego należy mówić o tej kwestii jak najczęściej i podkreślać rolę odpowiedniego sposobu żywienia w profilaktyce i leczeniu!

Żeby zrozumieć o co dokładnie chodzi z diagnostyką nadciśnienia tętniczego w ciąży warto poznać kilka pojęć. Poniżej opisałam je zgodnie z definicją jaką podaje Polskie Towarzystwo  Nadciśnienia Tętniczego.

1. Nadciśnienie uprzednio występujące

Rozpoznaje się, gdy wartości ciśnienia tętniczego równe lub większe niż 140/90 mm Hg wystąpiły przed ciążą lub przed 20. tygodniem ciąży i utrzymują się po 12 tygodniach od rozwiązania.

2. Nadciśnienie wywołane ciążą

Mówimy o nim, gdy wartości ciśnienia tętniczego wspomniane wyżej rozwijają się po 20. tygodniu ciąży i znikają do 12 tygodni po jej rozwiązaniu.

3. Stan przedrzucawkowy

To stan, który poważnie zagraża zdrowiu zarówno mamy i jak dziecka (grozi m.in. porodem przedwczesnym, przedwczesnym oddzieleniem się łożyska, niedotlenieniem czy niewydolnością nerek i krążenia u mamy). Stan ten jest powikłaniem nadciśnienia tętniczego i pojawia się zazwyczaj między 20. tygodniem ciąży a trzecią dobą połogu. Na stan przedrzucawkowy składa się nadciśnienie indukowane ciążą plus któryś z następujących objawów: białkomocz, trombocytopenia, pogorszenie funkcji nerek, uszkodzenie funkcji wątroby, obrzęk płuc, zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego.

nadciśnienie tętnicze w ciąży

Zalecenia dietetyczne

Odpowiedni sposób żywienia odgrywa bardzo istotną rolę zarówno w zapobieganiu jak i leczeniu nadciśnienia tętniczego. Jeśli ktoś mi nie wierzy to myślę, że wystarczającym argumentem jest fakt, że Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego wymienia zalecenia dietetyczne jako niefarmakologiczne metody leczenia. Jak wyglądają tego typu zalecenia dla przyszłych mam, które zmagają się z nadciśnieniem tętniczym?

1. Spożywaj zalecaną ilość sodu

Być może Was zaskoczę, ale kobietom ciężarnym z nadciśnieniem tętniczym nie zaleca się ograniczania ilości sodu. Głównym źródłem tego pierwiastka jest dla nas sól kuchenna jednak nie oznacza to, że kobiety w ciąży mogą solić ile chcą bez żadnych konsekwencji. Najnowsze normy żywienia mówią, że wystarczające spożycie (AI) sodu dla kobiet ciężarnych jest takie samo jak dla kobiet nie będących w ciąży (1500 mg na dobę). Odpowiada to jednej płaskiej łyżeczce soli, ale musimy brać pod uwagę, że w wielu produktach występuje „sól ukryta”.

Produkty bogate w sód to, m.in.:

  • kabanosy;
  • salami;
  • płatki kukurydziane;
  • ser typu „feta”;
  • słone przekąski: chipsy, krakersy, popcorn, solone orzeszki;
  • sery topione;
  • ryby wędzone;

Podsumowując zalecenia dotyczące sodu – nie ograniczajcie ilości sodu, ale dbajcie o to by nie spożywać go w nadmiarze. Jeśli spożywacie dużo produktów z wyżej wymienionej listy to ograniczcie dosalanie potraw i zastąpcie sól świeżymi ziołami (ale nie mieszankami przypraw, które mają również dużo sodu).

Pages: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: