kawa w ciąży
Będę Mamą!

KAWA W CIĄŻY – NAJNOWSZE FAKTY

KAWA W CIĄŻY – NAJNOWSZE FAKTY

Nie możesz pić kawy w ciąży, picie kawy w ciąży szkodzi…itp. Czy to właśnie słyszysz gdy próbujesz dowiedzieć się czy picie kawy w ciąży jest ok? Pewnie tak bo jeśli chodzi o jadłospis kobiety w ciąży wiele rzeczy ocenia się na zasadzie „lepiej dmuchać na zimne”. Nie mówię, że to źle. Wręcz przeciwnie – myślę, że to dobre podejście bo lepiej zrezygnować z czegoś na okres dziewięciu miesięcy niż ryzykować. Jednak czy ta zasada obowiązuje również wobec kawy?

 

Kawie stawia się naprawdę poważne zarzuty. Mówi się o tym, że może być odpowiedzialna za poronienia, porody przedwczesne czy wady cewy nerwowej. Słysząc takie informacje wszystkie ciężarne kawoszki muszą być załamane. No bo jak nagle wytrzymać bez kawy przez dziewięć miesięcy?! Ktoś mówi im wtedy, że należy zastąpić ją kawą bezkofeinową, ale HELOŁ przecież to nie to samo!

 

Z myślą o wszystkich kobietach w ciąży, które nie wyobrażają sobie życia bez małej czarnej (nie mam na myśli sukienki lecz kawę) zebrałam wyniki wybranych badań naukowych z okresu dwóch ostatnich lat. Dzięki nim będziemy mogły odpowiedzieć sobie na pytanie – czy picie kawy w ciąży jest aż tak niebezpieczne i czy kawa w ciąży jest całkowicie zabroniona…?

kawa w ciąży

Gdzie kryje się kofeina?

Mówiąc o tym, że kawa w ciąży jest przeciwwskazana nie możemy zapomnieć o tym, że kofeina – alkaloid oskarżany o całe zło występuje również w innych produktach. Znajdziemy go, np. w herbacie (w jej przypadku mówi się nie o kofeinie lecz o teinie), napojach energetyzujących a także słodkich napojach gazowanych (do których zalicza się, m.in. słynna Coca-Cola).

Źródłem kofeiny mogą być różne produkty – to fakt. Jednak produkt produktowi nie równy, ponieważ każdy zawiera kofeinę w odmiennych ilościach. Już samo słowo „kawa” kryje w sobie wiele pozycji o różnej zawartości kofeiny, np. kawa rozpuszczalna będzie miała jej mniej niż ta, którą przygotujemy w ekspresie. Dlatego obliczając dzienne spożycie kofeiny nie możemy zapomnieć o tych różnicach.

Dla ułatwienia podaję poniżej małą ściągę. Dzięki niej będziecie mogły oszacować czy Wasze spożycie kofeiny w ciągu dnia nie przekracza normy. Jeśli zapytacie – w jakich ilościach dozwolone jest picie kawy w ciąży to pewnie uzyskacie różne odpowiedzi. Niektóre będą mniej restrykcyjne a inne bardziej. Jest to spowodowane tym, że wyniki badań naukowych w tej kwestii są nadal niejednoznaczne. Jednak jeśli macie do wyboru mniej lub więcej to w tym przypadku (mimo całej mojej sympatii do kawy) skłaniałabym się bardziej w stronę mniej. To znaczy ile? Według zaleceń European Food Safety Authority (2015) jest to 200 mg na dobę. Skoro już wiemy ile kofeiny dziennie możemy przyjąć, to teraz sprawdźmy w jakich ilościach występuje w różnych produktach.

Zawartość kofeiny w wybranych kawach (podana w mg na filiżankę o pojemności 150 ml)

Pages: 1 2

13 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: