Jak walczyć z zaparciami w okresie ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Niemniej często u wielu z nich dochodzi do uciążliwych dolegliwości z którymi trudno jest funkcjonować. Jedną z nich są zaparcia. Jak skutecznie z nimi walczyć?

Dlaczego występują zaparcia w ciąży?

Zaparcia w okresie ciąży zazwyczaj występują z powodu zbyt wysokiego poziomu progesteronu, który to jest istotnym hormonem ciążowym. Przyczynia się on bowiem do tego, że poszczególne mięśnia jelit rozluźniają się i w związku z tym układ pokarmowy kobiety w ciąży znacznie wolniej funkcjonuje. W efekcie tego zalegający w jelitach stolec twardnieje i w związku z tym trudno jest go wydalić.

Kolejne etapy ciąży oraz znaczny rozwój nienarodzonego dziecka
w znacznym stopniu przyczyniają się do zwiększania się ucisku wciąż powiększającej się macicy na jelita. W związku z tym zaparcia są zazwyczaj jeszcze bardziej uciążliwe.

Jadłospis kobiety w ciąży a zaparcia

W celu skutecznego uniknięcia niekomfortowych zaparć każda kobieta w ciąży powinna stosować odpowiednią dietę. W związku z tym powinna ona unikać potraw ciężkostrawnych, poszczególnych tłuszczy zwierzęcych, rafinowanych węglowodanów oraz białej mąki i cukru. Produkty te bowiem bardzo długo zalegają w jelitach, w związku z czym później jest je trudno wydalić.

Natomiast kobiety w ciąży powinny bardzo często sięgać po produkty będące bogatym źródłem błonnika pokarmowego, który to bardzo skutecznie usuwa resztki pokarmowe z jelit. Błonnik działa w ten sposób, że przechodząc przez jelita wchłania wodę, dzięki czemu stolec jest rozluźniony a wypróżnianie znacznie łatwiejsze.

Każda kobieta ciężarna w celu regularnego wypróżniania się powinna dostarczać w ciągu każdego dnia organizmowi około trzydzieści gram błonnika.W tym celu należy spożywać: chleb pełnoziarnisty, otręby zbożowe oraz kaszę gryczaną i jęczmienną. Ponadto w jadłospisie każdej ciężarnej kobiety powinien znajdować się ryż brązowy, razowy makaron oraz surowe warzywa i owoce. Dużą rolę odgrywają też owoce suszone, wśród których można wymienić: jabłka, figi, śliwki oraz morele. Ponadto kobiety ciężarne powinny często sięgać po w pełni naturalne soki owocowe i warzywne i owocowe.

Niezwykle ważne jest także przyjmowanie dużej ilości płynów, dzięki którym niestrawione resztki pokarmów przesuwają się w znacznie szybciej przez przewód pokarmowy. Na prawidłowe wypróżnianie bardzo dobrze wpływa też picie ziołowych herbatek oraz mlecznych napoi fermentowanych, które to zawierają bakterie kwasu mlekowego.

Domowe sposoby na zaparcia w okresie ciąży

W celu wyeliminowania uciążliwych zaparć warto skorzystać ze skutecznych oraz znanych od wielu lat domowych sposobów.
Warto zastosować kurację śliwkową. W tym celu należy zawsze wieczorem zalać kilka suszonych śliwek gorącą wodą i pozostawić je na noc. Po przebudzeniu się należy wypić śliwkową wodę oraz zjeść namoczone owoce. Kuracje tę należy stosować około miesiąca.

Innym sprawdzonym sposobem jest wypijanie rano szklanki przegotowanej wody z jedną łyżeczką miodu. Warto pamiętać o tym,
aby woda miała temperaturę pokojową oraz o tym, aby spożyć ją pół godziny przed śniadaniem. Sposobów jest wiele, zatem warto je zastosować, aby zmniejszyć uciążliwe i często bardzo bolesne zaparcia.

Redakcja dietetyknawalizkach.pl