Weź sprawy w swoje ręce! Żywność kontra wypadanie włosów

Wszystkim dobrze jest znane pewne popularne powiedzenie, które mówi o tym że jesteśmy tym co jemy. Jest to z pewnością niepodważalna prawda, gdyż konsekwencje dłuższego spożywania pewnego rodzaju pokarmów łatwo dostrzec w lustrze. Przykładowo spożywając dużą ilość marchewki nasza cera nabiera kolorytu i staje się bardziej śniada. Jak natomiast spożywane przez nas pokarmy wpływają na nasze włosy? Czy można zdiagnozować stan swoich włosów na podstawie spożywanych pokarmów?

Żywność kontra wypadanie włosów – czy i jak temu zapobiec?

Przede wszystkim zacznijmy od tego, jaka jest przyczyna wypadania włosów, by móc zdiagnozować cały problem. Wypadanie włosów nasila się zwłaszcza podczas sezonu jesienno-zimowego. Wówczas nasze organizmy są bardziej narażone na niedobory niektórych związków powszechnych tak bardzo w okresie wiosennym i letnim, a które znajdziemy chociażby w świeżych owocach czy warzywach. Do prawidłowego rozwoju i budowy silnego włosa niezbędne są aminokwasy siarkowe czy witaminy A, C i E. Kwasy tłuszczowe omega-3 czy cynk i miedź również wzmacniają jego strukturę i nadają blask.

Jak więc nadać swoim włosom blask, jednocześnie je wzmacniając?

Można to zrobić odpowiednią dietą, która wykluczy niektóre produkty wpływające na utratę kondycji przez włosy. Oto kilka prostych sposobów na poprawę żywotności włosów. Przede wszystkim należy zastąpić cukier naturalnym słodzikiem (chociażby stewią) i ograniczyć picie kawy. Kawa wypłukuje z organizmu wiele związków które przecież są bardzo ważne nie tylko dla samych włosów, ale również dla całego ustroju.
W diecie powinno się pojawić dużo tłustych ryb morskich, które dostarczają kwasy omega-3, do tego należy pamiętać o zapewnieniu białka, czyli niezbędnego budulca tkanek. Białko znajduje się w fasoli, przetworach mlecznych czy chudym mięsie. Jeśli mowa o mięsie – należy pamiętać również o wołowinie, która stanowi także źródło żelaza, i cynku. Prócz tego pamiętać należy o warzywach, gdyż to źródło wielu witamin i związków mineralnych. Przy diecie mającej na celu regenerację włosów należy wybierać zwłaszcza te ciemnozielone i brązowy ryż. Nie należy jednak tym samym rezygnować z pieczywa, choć jego rodzaj należy ograniczyć głównie do pieczywa pełnoziarnistego. Przy przyrządzaniu samych potraw należy używać wyłącznie zdrowych tłuszczów – olej rzepakowy, lniany lub oliwa z oliwek świetnie się do tego nadadzą. Prócz tego na regenerację włosa dobrze wpływają związki organiczne znajdujące się w orzechach i nasionach roślin oleistych – z powodzeniem je można stosować jako przekąski.

Aby zachować zdrowe i piękne włosy musimy pamiętać nie tylko bezpośrednio o nich, ale również o skórze głowy. W niej znajdują si przecież cebulki włosów i mieszki włosowe opowiadające za ich odżywienie, wzmocnienie i nawilżenie. Aby dobrze wpływać na nie należy spożywać tak niezbędne w naszej diecie kwasy omega-3. Łosoś, tuńczyk, makrela, śledź, sardynki czy orzechy włoskie to świetne ich źródła, które pomogą zachować blask i mocne włosy!

Pamiętajmy więc, że jesteśmy tym czym jemy, a żeby mieć zdrowe i silne włosy nie trzeba stosować wyrafinowanych kuracji medycznych. Przede wszystkim należy więc wziąć sprawy w swoje ręce i pamiętać o zdrowej i zbilansowanej diecie!

Redakcja dietetyknawalizkach.pl