Co powinno znaleźć się w diecie dziecka

Prawidłowe żywienie od najmłodszych lat życia, a nawet już od pierwszych miesięcy życia dziecka jest niezwykle ważne dla jego przyszłego rozwoju, zdrowia i prawidłowych wyników badań. Co możemy zrobić, żeby nasze dziecko cieszyło się dobrym zdrowiem, było pełne energii, radości życia i siły? Można zadbać o to, żeby w jego diecie znalazły się wszelkie potrzebne mu do rozwoju i do prawidłowego funkcjonowania pokarmy i składniki odżywcze.

Odpowiednia dieta dziecka

Dieta dziecka zależy od jego wieku i stanu zdrowia. Odpowiednia dieta dziecka to zawsze gwarancja, że nasza pociecha otrzyma to, co jej potrzebne. W pierwszym roku życia podstawą diety dziecka jest przede wszystkim mleko. Najlepiej, jeżeli jest to mleko matki. Karmienie piersią jest dla dziecka optymalnym sposobem karmienia i tym najlepszym, najbardziej pożądanym. Wszystkie wyniki badań nad sposobem karmienia niemowląt sprowadzają się do prostych wyników – mleko matki zapewnia dziecku wszytsko, czego ono potrzebuje do prawidłowego wzrastania. Mleko matki jest lekarstwem na różne dolegliwości maluszka, w tym związane z rozwijającym się jeszcze układem pokarmowym. Jest o wiele lżej strawne niż mleko sztuczne i krócej zalega w żołądku. Ponadto, mleko z piersi dostosowuje się niejako do potrzeb dziecka i jego skład ulega zmianie w zależności od wieku dziecka, a nawet pory dnia, zapewniając mu jak najlepsze składniki. Rekomenduje się, aby mleko było podstawa żywienia dziecka przez pierwsze pół roku jego życia. Po tym czasie dietę dziecka należy już uzupełniać o inne produkty, w tym zawierające żelazo, którego dziecko nie otrzymuje w mleku. Pierwszymi produktami, jakie dziecko dostaje przy rozszerzaniu diety mogą być na przykład kaszki ryżowe. Następnie trzeba wprowadzić warzywa i owoce, pamiętając przy tym, żeby na raz wprowadzać tylko jeden składnik i obserwować czy u dziecka nie objawia się alergia pokarmowa. Następnie można wprowadzić do diety mięso, ryby, jajko, produkty mleczne. Do ukończenia pierwszego roku życia dobrze jest wprowadzić też gluten, czyli produkty pszenne.

Zróżnicowane diety

Dieta dziecka, które skończyło rok życia różni się już znacznie od diety niemowlaka i powoli będą znajdywać się w niej wszystkie produkty, które je dorosły. Tak więc ważne są węglowodany, białko, tłuszcze w odpowiednich proporcjach. W diecie dziecka, tak jak w diecie osoby dorosłej, powinno się znaleźć pięć porcji warzyw i owoców dziennie, tak aby zapewnić odpowiednią podaż witamin i minerałów. Nie można też zapominać o produktach mlecznych, czyli nabiale a w tym mleku, jogurtach, serach i twarogu. W każdej diecie należy oczywiście eliminować produkty, na które dziecko jest uczulone. Zdrowa dieta wolna jest też od nadmiaru takich składników, jak cukry czyli należy ograniczyć do minimum słodycze i najlepiej wyeliminować słodkie napoje, a zastąpić je zdrowymi sokami i woda. Nawadnianie organizmu jest również bardzo ważnym elementem zdrowej diety dziecka. Trzeba pamiętać, żeby dziecko otrzymywało odpowiednią ilość wody dziennie. Zdrowa dieta i ruch fizyczny to gwarancja dobrej kondycji.

Redakcja dietetyknawalizkach.pl