Wakacyjne marzenia o idealnej sylwetce

Nasze życie uwarunkowane jest przez rytm dobowy, dnia i nocy, a także zmieniających się pór roku. Kalendarz wyznacza nam miesiące i dni, według których planujemy aktywności. Porządek roczny utrzymany jest dzięki ustalonym tygodniom, świętom i okresom czasu wolnego. Upływ miesięcy dyktuje także trendy mody, kulinarne, tego, o czym ludzie lubią i potrzebują czytać, dowiadywać się więcej. Przykładowo, w okresie jesiennym zazwyczaj zaczynamy planować wydatki na święta Bożego Narodzenia, popularne stają się artykuły w internecie o prezentach, pakowaniu, promocjach. W okolicy marca i kwietnia, wraz z rozkwitem pierwszych pąków kwiatów, w nagłówkach gazet pojawia się co roku bardzo popularny temat: wakacje a dieta.

Wakacje a dieta

Podczas miesięcy letnich, bez względu na to czy pracujemy od poniedziałku do piątku, nieregularnie, czy znajdujemy się w grupie studentów i uczniów odbywających przerwę szkolną, lubimy korzystać z ładnej pogody. Wybieramy spędzanie wolnego czasu nad zbiornikami wodnymi, jeziorami czy nad morzem. Dla wielu ludzi bardzo ważne jest dobre samopoczucie podczas pływania czy opalania się w stroju kąpielowym, a to uwarunkowane jest tym, jak czujemy się we własnym ciele. Większość z nas ma problem z pełną akceptacją tego, jak ono wygląda. Na początku XXI wieku czasopisma i reklamy propagowały bardzo specyficzny kanon piękna – wychudzone kobiety, wystające kości biodrowe i idealnie wyrzeźbione sylwetki. Obecnie wraca się do promowania zdrowej i naturalnej budowy ciała, co jest bardzo właściwym nurtem społeczno – kulturalnym. Niemniej jednak, wiele osób decyduje się na poprawę swojego wyglądu i dietę. W jaki sposób przeprowadzić taki proces, aby był dla nas zdrowy? Dieta może bowiem przynieść nam dużo korzyści zdrowotnych, jeżeli tylko odbywa się ją z rozsądkiem.
Przede wszystkim, na kilka tygodni przed rozpoczęciem sezonu letniego, warto zastanowić się nad tym co jemy i zapoznać się z tabelami zdrowego żywienia. To co jemy powinno być pełnowartościowe dla organizmu. Poleca się – o każdej porze roku – spożywanie więcej ilości owoców i warzyw, polubienie smoothie i przerw na jabłko czy banana zamiast ciastka. Istnieje wiele przepisów na zdrowe słodycze, pełnoziarniste chleby, bogate w składniki odżywcze pasty. Nie trzeba odmawiać sobie jedzenia, ale sprawdzić: ile jem, w jakich godzinach, czy jest to zdrowe dla mojego organizmu. Należy pamiętać o tym, że zbyt mała ilość jedzenia nie jest odpowiednia dla ciała i to najczęstszy błąd podczas stosowania diety. Istnieje wiele blogów osób, które przechodziły okresy zmiany swojej diety na zdrowszą i ich doświadczenia mogą być bardzo pomocne.

Aktywność fizyczna

Najważniejsze jest jednak pamiętanie o tym, że dieta bez odpowiedniej aktywności fizycznej i będąca wyrzeczeniem się wszystkiego co lubimy, nie przyniesie odpowiednich efektów. Zachowanie równowagi psychicznej, polubienie swojego ciała i zrozumienie jakie jedzenie jest dla niego dobre i daje mu energię, jest kluczowe. A także modyfikacja przepisów, które lubimy. Przy odpowiednim podejściu, ciało na wakacje może być zdrowsze, pewniejsze siebie, a przez to atrakcyjne dla nas samych. I warto zachować ten stan o każdej porze roku.

Redakcja dietetyknawalizkach.pl