Jak zacząć przygodę z bieganiem?

Bieganie jest najczęściej wybieraną formą aktywności fizycznej wśród większości grup wiekowych. Wynika to głównie z prostoty ćwiczeń nie wymagającej nadzoru trenera, a także z powszechnej dostępności. Ten sport można uprawiać praktycznie wszędzie i o każdej porze, a dodatkowo nie wymaga od nas większych nakładów finansowym od samego początku. Po pierwsze nie wydajemy pieniędzy na regularne wizyty na siłowni, czy klubie fitness, a także nie musimy od razu inwestować w niezbędny sprzęt. W bieganiu najważniejsze będą przede wszystkim nasze dobre chęci i wiara we własne siły, a potem dobrze dobrane obuwie do biegania.

Obuwie do biegania

Jeśli zdecydujemy się na regularny trening, to odpowiednie obuwie będzie koniecznym zakupem, aby uniknąć kontuzji, czy bólu po treningu. Sklepy ze sprzętem sportowym posiadają bardzo szeroki asortyment i tam powinniśmy się skierować, aby znaleźć model odpowiedni dla nas. Nie wystarczy bowiem wyposażyć się w buty przeznaczone do biegania, ale w buty stworzone dla konkretnej sylwetki, typu sportowca, a przede wszystkim dla danego rodzaju stopy. Warto zapoznać się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami, a także skorzystać z pomocy przeszkolonego doradcy w sklepie.

Na wstępie musimy sprawdzić jaki typ stopy posiadamy, ze względu na poziom pronacji. Każdy z nas posiada większą lub mniejszą pronację i na tej podstawie wyróżniamy trzy typy obuwia.

Typy obuwia:

Pronator to stopa z niskim podbiciem i płaskostopiem. Dla takich osób buty do biegania powinny mieć dodatkowe wsparcie od wewnętrznej części buta, co zabezpieczy przed przechylaniem stopy zbytnio do wewnątrz. W tym przypadku odpowiedni system obuwia to motion control.
Neutral to stopa, która wykonuje prawidłowy ruch podczas chodzenia lub biegania, czyli ciężar ciała jest jest równomiernie rozprowadzany na całej stopie. W tym wypadku wybieramy buty z amortyzatorem, bez , stabilizatora stopy, czyli system stability.
Supinator, czyli stopa z wysokim podbiciem z niedostatecznym stopniem pronacji. W takim wypadku przydatny będzie model obuwia do biegania z systemem cushioned, czyli miękkie buty o elastycznej podeszwie z odpowiednimi wkładkami amortyzującymi.

Kolejnym krokiem w doborze butów do bieganie będzie określenie stopnia naszego zaawansowania. Na początku naszej przygody z bieganiem wystarczą buty treningowe. Dla bardziej zaawansowanych joggerów przeznaczone są buty treningowo- startowe. Istotna będzie również nasza masa. Inne buty przeznaczone będą dla kogoś o wadze 50 kg, inne dla 70 kg, a jeszcze inne dla 90 kilogramowego biegacza.

Kolejny ważny aspekt, to podłoże po którym najczęściej biegamy. Jeśli biegamy głównie po twardych nawierzchniach, czyli chodnikach, asfalcie itp. to powinniśmy jak nazwa wskazuje kupić buty do biegania po ulicy, są one lekkie i elastyczne. Buty trailowe przeznaczone są do naturalnych nawierzchni, czyli ścieżek leśnych, terenów piaszczystych, kamienistych, żwirowych, z dużą ilością błota. Ich zadaniem jest chronić podbicie i zapewnić stabilizację.

Z taką wiedzą możemy zacząć poszukiwania odpowiedniego modelu obuwia dla nas. Należy jednak pamiętać, że przed zakupem warto skonsultować swój wybór ze specjalistą.

Redakcja dietetyknawalizkach.pl