ORZESZKI ZIEMNE – NAJBOGATSZE ŹRODŁO BIAŁKA WŚRÓD ORZECHÓW

Gdzie rosną orzeszki ziemne?

Orzeszki ziemne inaczej nazywane orzechami arachidowymi lub fistaszkami należą do owoców roślin strączkowych. Głównymi producentami tego rodzaju orzechów są Indie, Chiny, Stany Zjednoczone oraz Nigeria, natomiast w Europie uprawiane są na Półwyspie Bałkańskim. Stanowią popularną przekąskę, a także są wykorzystywane do produkcji masła orzechowego. Mogą być również wykorzystywane do wielu dań: zarówno deserów, jak i mięs, makaronów, sosów czy sałatek, szczególnie popularne jest ich wykorzystanie w kuchni azjatyckiej. 

Orzeszki ziemne właściwości 

Jakie mają właściwości orzeszki ziemne? Charakteryzują się one najwyższą wśród wszystkich orzechów zawartością białka. Jest to białko o wysokiej zawartości argininy, która to warunkuje korzystny stosunek aminokwasów, w związku z czym spożywanie orzechów prowadzi do zmniejszenia ryzyka powstawania hipercholesterolemii i miażdżycy. Także skład kwasów tłuszczowych występujący w orzechach jest korzystny dla zdrowia dzięki niskiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych. Orzechy te są dobrym źródłem witamin z grupy B takich jak niacyna (witamina B3), kwas pantotenowy (witamina B5) oraz kwas foliowy (witamina B9). Witaminy z grupy B obecne w orzeszkach ziemnych wspierają układ nerwowy, biorą udział w tworzeniu erytrocytów orz syntezie hormonów i produkcji DNA. Oprócz witamin są źródłem także składników mineralnych takich jak żelazo, magnez, potas i cynk. Wpływają one między innymi na zmniejszenie ryzyka wystąpienia anemii, uczucia zmęczenia, redukują skurcze mięśni, a także wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Innymi składnikami obecnymi w orzechach ziemnych są sterole mające działanie obniżające stężenie cholesterolu we krwi oraz antyoksydacyjne. Należy jednak pamiętać, żeby wybierać orzechy niesolone. Gdyż nadmierne spożycie soli może w negatywny sposób wpływać na nasze zdrowie.

Czy orzeszki ziemne tuczą?

Ze względu na wysoką kaloryczność i zawartość tłuszczu, często osoby odchudzające się obawiają się spożywania orzechów, jednak niepotrzebnie. Ze względu na wysoką zawartość błonnika i białka są one bardzo sycącym produktem w związku z czym spokojnie można je spożywać nawet podczas diety redukcyjnej. Badania wykazały, że spożywanie orzechów ziemnych nie wpływa negatywnie na masę ciała, jeżeli są spożywane w umiarkowanych ilościach.

Czy orzeszki ziemne są zdrowe?

Tak, orzechy ziemne są zdrowe i warto włączać do codziennej diety, ponieważ stanowią wartościową przekąskę, ze względu na zawartość białka, witamin, kwasów tłuszczowych i składników mineralnych. Nie należy obawiać się włączania ich do diety odchudzającej.

Piśmiennictwo:

  1. Ciemniewska-Żytkiewicz. (2014). Wartość odżywcza orzechów oraz ich znaczenie w diecie.

  2. Goluch i wsp. (2019). Znaczenie orzechów w diecie człowieka.

  3. Mattes i wsp. (2008). Impact of Peanuts and Tree Nuts on Body Weight and Healthy Wweight Loss in Adults.

Redakcja dietetyknawalizkach.pl