Promowanie zdrowego stylu życia w rodzinie

Bądź dobrym przykładem dla dzieci. Ważne jest, aby być dobrym wzorem do naśladowania dla dorastających dzieci – zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowe nawyki żywieniowe. Jeśli wcześnie zaszczepisz dobre nawyki i będziesz konsekwentny, bardziej prawdopodobne jest, że twoje dzieci będą je kontynuować jako dorośli.

Promowanie zdrowego stylu życia w rodzinie


• Jedz to, co jedzą dzieci. Jeśli chcesz, aby twoje dzieci jadły więcej owoców i warzyw, musisz sam jeść więcej owoców i warzyw. Pokaż im, że jest to część zdrowej diety i należy je uwzględniać codziennie.
• Nie pomijaj posiłków. Pomijanie posiłków jest łatwym nawykiem. Istnieje jednak wiele negatywnych skutków ubocznych pomijania posiłków (zwłaszcza śniadania). Naucz swoją rodzinę, jak ważne jest regularne spożywanie posiłków, upewniając się, że robisz to sam.
• Bądź pozytywnie nastawiony do nowych rzeczy. Niezależnie od tego, czy próbujesz nowego jedzenia, czy nowej aktywności, bądź pozytywnie nastawiony do tego doświadczenia. Pokaż rodzinie, że fajnie i zdrowo jest próbować nowych rzeczy.
Ćwicz razem. Wspólna aktywność fizyczna to kolejny przykład, kiedy dzieci mogą nauczyć się dobrych, zdrowych zachowań od rodziców i rodziny. Spędzaj czas kilka dni w tygodniu będąc razem aktywnymi.
• Dorośli zazwyczaj potrzebują około 150 minut aktywności każdego tygodnia. Dzieci potrzebują około 60 minut aktywności każdego dnia.
• Ilość zajęć może wydawać się dużo, ale pamiętaj, że twoje dzieci najprawdopodobniej zaczynają ćwiczyć w przerwie i na siłowni w szkole. Jednak nadal ważne jest, aby robić wspólnie z rodziną zajęcia.
• Wypróbuj działania takie jak: jazda na rowerze, zabranie psa na spacer, wędrówki w weekendy lub wspólne uprawianie sportów.

Ogranicz czas przed ekranem

Wydłużony czas przed ekranem jest związany ze zwiększoną wagą i otyłością u dzieci. Ogranicz czas wyświetlania do maksymalnie 1-2 godzin dziennie.
• Ustal w swoim domu zasady dotyczące tego, kiedy i gdzie dzieci mogą spędzać czas na ekranie. Na przykład: brak komputerów lub telewizorów w sypialni Twojego dziecka lub brak czasu na ekranie do czasu zakończenia pracy domowej i aktywności przez 30 minut.
• Angażuj dzieci w inne zajęcia poza ekranem, takie jak: gra w grę planszową, zabawa na zewnątrz, wykonywanie ćwiczeń rodzinnych lub pomoc w przygotowaniu obiadu lub suchy prowiant na lunch.
Zaplanuj konkretny czas spania. Każdy w twojej rodzinie powinien mieć ustalony czas spania – szczególnie dzieci. Ważne jest, aby każdy miał odpowiedni odpoczynek każdej nocy.
• Ogólnie rzecz biorąc, dorośli zwykle potrzebują od 7-9 godzin snu każdej nocy. Młodsze dzieci potrzebują co najmniej 10 godzin nocy, a nastolatki potrzebują około 9 godzin każdej nocy.
• Upewnij się, że dzieci są w łóżku, gotowe do snu co najmniej 9-10 godzin przed czasem, kiedy muszą się obudzić do szkoły. Nie trzymaj urządzeń elektronicznych lub urządzeń, które zapalają się lub wydają dźwięki w sypialniach, aby zapewnić wszystkim spokojny sen.

Zobacz więcej na czastka-mnie.pl

Redakcja dietetyknawalizkach.pl