Bezsenność w ciąży

Ciąża to czas, w którym kobiecy organizm funkcjonuje zupełnie inaczej, niż w normalnym stanie. Duża różnica jest między innymi w zakresie snu kobiety w ciąży. Po pierwsze, ma ona inne zapotrzebowanie na sen, które też nie jest jednolite w czasie całej ciąży, a ulega zmianom na przestrzeni kolejnych miesięcy ciąży i trymestrów ciąży. W pierwszym trymestrze bardzo często zdarza się, że kobieta oczekująca dziecka jest bardzo senna i ma mocno zwiększoną potrzebę snu. Może spać nawet o kilka godzin więcej, niż dotychczas.

Problemy ze snem w ciąży

Oczywiście nie ma na to żadnej reguły i niektóre panie w ciąży nie będą odczuwały wzmożonego napięcia ani też większej potrzeby snu niż dotychczas. Zmienić się może też zasypianie. W pewnym momencie ciąży może być tak, że pani w ciąży zasypia od razu po przyłożeniu głowy do poduszki i to jest bardzo wygodne i dobre dla ciężarnej o dla dziecka, bo organizm potrzebuje wtedy dużej dawki odpoczynku. Dobry sen w ciąży to gwarancja lepszego funkcjonowania organizmu, który przecież pracuje wówczas podwójnie. W pewnym etapie mogą też pojawić się jednak problemy ze snem w ciąży. Trudności w zasypianiu mogą być bardzo uciążliwe dla kobiety w ciąży, bo przez to nie jest ona w stanie odpowiednio się zregenerować i zmęczony organizm popada w jeszcze większe wyczerpanie, co z oczywistych względów jest stanem nieodpowiednim nigdy, a co dopiero w ciąży. Może się nieraz zdążyć tak, że nie można zadbać nawet przez pół nocy, co powoduje też frustrację i zdenerwowanie. Z drugiej strony, kłopoty ze snem mogą być też spowodowane właśnie nerwami, jakie kobieta ciężarna ma w ciągu dnia i z którymi nie jest w stanie sobie poradzić. Dla dobrego snu w nocy bardzo ważna jest wieczorna rutyna i odpowiednie postępowanie wieczorem. Ważne jest wyciszenie się, takie stopniowe wyciszanie organizmu w godzinach wieczornych może przynieść bardzo dobre rezultaty. Kształtujący się płód pozbawia kobietę wielu składników odżywczych, a przy tym także energii, jednak pomimo dużego nawet zmęczenia kobieta w ciąży może mieć trudności z zasypianiem.

Bez elektroniki

Dobrze jest, jeżeli co najmniej dwie godziny przed położeniem się do łóżka wyłączone zostaną wszelkie ekrany emitujący promienie takie jak telewizor, tablet czy telefon komórkowy. Dzięki temu organizm w naturalny sposób wytworzy potrzebne do zaśnięcia związki, w tym przede wszystkim odpowiednią dawkę melatoniny, która ułatwia zaśnięcie i jest gwarantem spokojnego snu w ciągu całej nocy. Jeżeli pomimo wieczornych rytuałów możemy z
asnąć, można sięgnąć po produkty wspomagające sen takie jak melisa czy łagodne tabletki ziołowe na zasypianie. Jednak w ciąży nie wszytsko jest dozwolone i przed skorzystaniem z takich pomocy trzeba skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, tak aby upewnić się czy jest to zdrowe dla przyszłej mamy i dziecka. Nie warto bowiem korzystać z substancji, które mogą zaszkodzić. Zdrowy sen może wspomóc także odpowiednią ilość ruchu i aktywności fizycznej w ciągu dnia, dzięki czemu organizm będzie zrelaksowany i dobrze dotleniony.

Redakcja dietetyknawalizkach.pl