Mdłości w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?

Częste nudności oraz wymioty to jedne z najpopularniejszych objawów wczesnego etapu ciąży rozwijającej się pod sercem przyszłej matki. Kobiety najczęściej borykają się z nimi podczas pierwszego trymestru ciąży. Mimo iż powszechnie mówi się o nich jako poranne mdłości, pojawiają się często o różnych porach dnia. Za przyczynę ich występowania uznaje się obecność gonadotropiny kosmówkowej (hCG), czyli hormonu, który jest produkowany wyłącznie podczas ciąży przez organizm matki.

Mdłości w ciąży

Mdłości w ciąży powodują trudności w normalnym funkcjonowaniu. Temu uczuciu mogą towarzyszyć również zgaga czy różnego rodzaju zachcianki, które w normalnym czasie byłyby nie do zrozumienia. Prócz tego może się pojawić jadłowstręt i niechęć do niektórych pokarmów, nadmierny ślinotok czy bóle głowy. Mimo to mdłości w ciąży uznawane są za mechanizm obronny zapobiegający spożywaniu przez przyszłą matkę potencjalnie niebezpiecznych dla dziecka pokarmów. Mogą świadczyć także w niektórych przypadkach o występujących problemach z tarczycą, przechodzoną infekcją pokarmową czy zaburzeniami w produkcji serotoniny.
Nasilenie i częstość występowania zależny jest od organizmu matki. U pewnej części kobiet wymioty będą intensywne i ciągłe a u części sporadyczne i niewielkie. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu i poważnych zaburzeń przemiany materii. Łagodne mdłości można wyleczyć odpowiednią dietą, wypoczynkiem czy środkami zobojętniającymi kwaśną treść żołądkową.Jeśli natomiast ciężarna ma do czynienia z bardzo intensywnym ich przebiegiem, może się okazać, że będzie niezbędna pomoc medyczna w postaci pobytu na oddziale szpitalnym. Wszystko po to by organizm matki i dziecka pod jej sercem uchronić przed konsekwencjami ich występowania, gdyż utrzymujące się dłuższy czas wymioty grożą zaburzeniem odżywiania płodu. Ponadto zaleca się kobietom w ciąży picie herbaty imbirowej oraz ogólne stosowanie imbiru do potraw, który łagodzi same nudności.

Przed samymi mdłościami można się chronić

Mimo iż zarówno ich pochodzenie jak i leczenie nie jest do końca zbadane, można ulżyć sobie w tej nieprzyjemności poprzez kilka prostych czynności, o których warto pamiętać. Przede wszystkim należy jeść wyłącznie te pokarmy, które sprawiają, że ciężarna po ich spożyciu czuje się lepiej, jednocześnie unikając widoku, zapachu i smaku jedzenia, które wywołuje u niej mdłości. Przy samej zaś diecie trzeba pamiętać, by była ona wzbogacona o białko i węglowodany. Te związki dobrze zwalczają nudności jednocześnie powodując lepsze trawienie. Należy unikać także potraw smażonych oraz starać się jeść posiłki zanim wystąpią pierwsze objawy zbliżających się mdłości.
Nie można również dopuszczać do silnego uczucia głodu. Niski poziom cukru w organizmie matki powoduje mdłości. Ponadto trzeba pamiętać o tym, by pić dużo płynów. Jest to niezbędne do uzupełnienia ich poziomu w organizmie w celu zapobieżenia odwodnienia. zwłaszcza gdy tracisz je podczas wymiotów. Ponadto należy pamiętać o dobrym odpoczynku i unikaniu stresu. Zmęczenie może wpłynąć na złe samopoczucie i tym samym zaostrzyć mdłości i wymioty.
Można również stosować bardziej niestandardowe metody zwalczania mdłości, jak chociażby wizyta u specjalisty od akupunktury, który przygotuje indywidualną terapię dla ciężarnej.
Mimo iż mdłości w ciąży są dość powszechne to nie wszystkie kobiety je przechodzą. By móc sobie z nimi poradzić przede wszystkim należy zadbać o swoje dobre samopoczucie i odpowiednią dietę – jest to niezmiernie ważne, gdyż warunkuje zdrowy rozwój dziecka.

Redakcja dietetyknawalizkach.pl