Anemia w ciąży – dlaczego się pojawia i jak jej zapobiegać?

Ciąża to okres, który jest wyjątkowy z wielu powodów. Dziewięć miesięcy oczekiwania na narodziny dziecka wypełnione jest planowaniem wystroju pokoju, zastanawianiem się nad wyborem imienia, czy zmiennymi nastrojami przyszłej matki. Jest to czas wymagający nie tylko dla otoczenia, lecz przede wszystkim dla kobiecego organizmu.

Jak zmienia się organizm kobiety w ciąży?

Zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety podczas ciąży, można podzielić na te, które widać gołym okiem, jak i te, do stwierdzenia których konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań. Na pierwszy rzut oka można zaobserwować, że im bardziej zaawansowana jest ciąża, tym bardziej kobiecie rośnie brzuch, powiększają się również piersi. Niekiedy zaczynają puchnąć nogi, za to cera wydaje się być bardziej promienna, wzmocnieniu ulegają też włosy. Jedną z dolegliwości, jakie mogą pojawić się w ciąży, którą stwierdzić można jedynie dzięki wykonaniu biochemicznych badań krwi, jest anemia w ciąży.

Co to jest anemia w ciąży i jak często się pojawia?

Anemia może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od wieku czy płci. Zapadają na nią zarówno małe dzieci, jak i osoby w podeszłym wieku, kobiety i mężczyźni. Przeważnie jest ona powodowana nieprawidłową dietą lub zaburzeniami w przetwarzaniu składników odżywczych. W czasie ciąży anemia jest bardzo powszechna, szacuje się, iż może na nią cierpieć blisko połowa ciężarnych kobiet. Nie należy wpadać w panikę – krew się rozrzedza, co jest zjawiskiem normalnym w stanie błogosławionym. Jednak warto mieć sytuację pod kontrolą, ponieważ niekiedy, zwłaszcza gdy dojdzie do ostrej anemii w organizmie przyszłej matki, to konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą być poważne. Po czym poznać, iż ciężarna kobieta cierpi na anemię?

Anemia lekka i zaawansowana – jakie są najpopularniejsze objawy?

Objawy anemii nie są swoiste, co oznacza, iż można je przypisać do wielu dolegliwości. Często jest to właśnie bezpośrednią przyczyną tego, iż badania laboratoryjne wykonywane są dosyć późno, przez co zwiększa się prawdopodobieństwo, iż anemia w ciąży przybierze postać zaawansowaną. Początkowo, gdy krew zaczyna się rozrzedzać, to może pojawić się u kobiety poczucie ciągłego zmęczenia i ogólne osłabienie. Występują również zawroty głowy, pieczenie języka czy trudności ze skoncentrowaniem się na prostych czynnościach. Gdy anemia szybko postępuje, to do powyższych objawów może dołączyć nagła duszność, przyspieszona akcja serca, drętwienie kończyn czy bladość skóry. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem.

Jak zapobiegać anemii?

Pięćdziesiąt procent szans na wystąpienie anemii w ciąży, to na tylu dużo, aby na wszelki wypadek, każda przyszła matka stosowała odpowiednią profilaktykę polegającą na komponowaniu codziennych posiłków z wartościowych składników. Powinny one zawierać komplet składników odżywczych. Mając na uwadze dobro swoje i dziecka rozwijającego się w łonie, należy postawić na produkty naturalne, nieprzetworzone, przy produkcji których nie były używane szkodliwe substancje chemiczne.

Redakcja dietetyknawalizkach.pl