Badanie ultrasonograficzne, czyli USG – jak wygląda i kiedy warto z niego skorzystać?

Nowoczesna diagnostyka ultrasonograficzna pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych wyników badań całkowicie bezinwazyjnie. Co warto wiedzieć na temat badań USG? Wyjaśniamy, kiedy warto z nich skorzystać, jak się do nich przygotować, a także doradzamy, gdzie najlepiej się na nie zapisać.

Czym jest badanie USG?

Badanie ultrasonograficzne, które w skrócie określane jest jako USG, jest rodzajem badania obrazowego, podczas którego wykorzystuje się fale ultradźwiękowe. 

Podczas badania ultrasonograficznego wykorzystuje się specjalny rodzaj urządzenia, które określane jest jako aparat USG. Obecnie stosowane są nowoczesne urządzenia tego typu, które pozwalają na uzyskanie efektu trójwymiarowego, co ułatwia prowadzenie dokładnej diagnostyki.

Czy badania USG są bolesne?

Zaletą badania ultrasonograficznego jest jego bezbolesność. Jest to rodzaj badania, w trakcie którego nie dochodzi do ingerencji w ciało człowieka. 

Głowica do badania przystawiana jest bezpośrednio do skóry. Wyjątkiem jest badanie USG dopochwowe, które prowadzone wewnątrz pochwy za pomocą specjalnego rodzaju głowicy o wydłużonym kształcie. 

Wobec tego nie trzeba obawiać się, że badanie USG będzie powodowało ból.

W jakich obszarach medycyny stosuje się badania USG?

Badania USG mają bardzo szerokie zastosowanie, dlatego też można spotkać je w wielu gabinetach i klinikach medycznych.

Wśród dziedzin medycyny, w których wykorzystuje się badania USG, znajdują się głównie:

  • Angiologia
  • Gastroenterologia
  • Ginekologia
  • Endokrynologia
  • Kardiologia
  • Neonatologia
  • Neurologia
  • Ortopedia
  • Otolaryngologia
  • Pulmonologia
  • Urologia

Rodzaje badań USG – kiedy są konieczne?

Badania USG można podzielić pod kątem ich rodzaju, a dokładnie przeznaczenia, co związane jest z konkretną dziedziną medycyny, w której mają one zastosowanie.

Najczęściej wykonuje się badania USG w poniższym zakresie:

USG ginekologiczne 

Prowadzone w celu diagnostyki układu rozrodczego. Pomaga w wykryciu różnych zmian, na przykład guzów, a także problemów jajników, jajowodów, macicy. 

USG położnicze

Prowadzone jako element diagnostyki prenatalnej. Pozwala na sprawdzenie, czy płód rozwija się prawidłowo, a także umożliwia określenie jego płci.

USG jamy brzucha

Prowadzone w celu diagnostyki różnych narządów znajdujących się w jamie brzusznej, na przykład wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, jelit, a także nerek, pęcherza moczowego.

USG tarczycy

Prowadzone w celu diagnostyki dolegliwości tarczycy, między innymi chorób jak Hashimoto, która polega na zmniejszeniu tarczycy, a także przy wykrywaniu guzów.

USG Doppler

Rodzaj badania USG, które prowadzone jest w celu oceny przepływów krwi. Za jego pomocą można ocenić działanie żył oraz tętnic w organizmie.

USG ortopedyczne

Jest to rodzaj badania służącego do diagnostyki układu ruchu, między innymi do badania stawów, mięśni, ścięgien czy więzadeł.

Echokardiografia (UKG)

Jest to rodzaj badania ultrasonograficznego prowadzonego w celu prezentowania struktur serca.

Gdzie skorzystać z badania USG?

Obecnie badania USG prowadzone są w wielu placówkach medycznych. Gdzie można wykonać USG w Oświęcimiu albo w innych miastach w Polsce?

Z badań USG można korzystać w placówkach mających podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Badanie na USG jest bezpłatne dla osób płacących ubezpieczenie zdrowotne, ale problemem staje się wtedy czas oczekiwania na wizytę. Zwykle jest to parę tygodni.

Badania USG można również wykonać w placówkach prywatnych. Są one dostępne zarówno w pracowniach USG, jak i w gabinetach lekarzy różnych specjalności. Wtedy koszt wykonania badania wynosi od około 100 do 250 złotych w zależności od jego rodzaju i miejsca prowadzenia.

Artykuł sponsorowany

Redakcja dietetyknawalizkach.pl