Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Dieta i przepisy dietetyczne

10 marca 2020


Potrawy, które spełniają pewne normy dietetyczne, powinny cechować się takimi właściwościami jak stosunkowo mała zawartość tłuszczu, duża objętość posiłku względem jego kaloryczności czy korzystna zawartość makroskładników oraz mikroelementów. Ponadto potrawy mogą różnić się zawartością białka zależnie od tego, na czym skupiona jest dieta.

Ciekawe przepisy dietetyczne

W diecie wysokobiałkowej bardzo często występują odżywki białkowe, które pozwalają stosunkowo szybko dostarczyć sporej ilości tego makroskładnika. Dostępne są one w przeróżnych wariantach smakowych, więc możliwe jest ich wykorzystanie w wielu przepisach. Klasyczne zmieszanie odżywki z mlekiem nie jest wielką filozofią, co więcej, może się bardzo szybko znudzić. Z pomocą przychodzą ciekawe przepisy dietetyczne, która pozwalają nieco urozmaicić przygotowanie odżywki białkowej. Można zmieszać ją ze śmietaną lub jogurtem islandzkim i mlekiem, opcjonalnie dodać owoców i odstawić do zamrażalnika. Dzięki temu w dosyć krótkim czasie otrzymuje się lody białkowe o zadowalającej konsystencji i zawartości makroskładników.

Innym ciekawym pomysłem jest białkowy naleśnik przyrządzany na patelni. Odżywkę białkową miesza się z małą ilością mleka, dwoma jajkami oraz opcjonalnie bananem. Taką mieszankę poddaje się obróbce przy pomocy miksera, a następnie umieszcza na patelni. Należy pamiętać o przypiekaniu naleśnika na wolnym ogniu, by uniknąć przywarcia do patelni. W ten prosty i mało czasochłonny sposób otrzymuje się posiłek, który odbiega od nudnej, płynnej formy odżywki białkowej. Dodatkowo obecność owoców zapewnia pewną podać mikroelementów, które warto również uwzględniać w diecie.

Podczas przygotowywania posiłków dietetycznych, które mają pomóc w zrzuceniu wagi, warto zadbać o korzystną objętość posiłku. Wszelkie przepisy zawierające dużą ilość warzyw, ryżu czy makaronu będą niezwykle pomocne w diecie, która wymaga od konsumenta dostarczania ograniczonej ilości kalorii.

Sytość po posiłku

Objętość posiłków wpływa korzystnie na wywołanie uczucia sytości, jednakże nie każdy duży posiłek oznacza od razu dużą ilość kalorii. Świetnym przykładem są warzywa takie jak brokuły czy kalafior, które zajmują sporo miejsca na talerzu, ale ich wartość kaloryczna jest znikoma. Pozwala to na pokonanie głodu stosunkowo małym kosztem kalorycznym, co przekłada się znacząco na wytrwanie w diecie wymagającej cięcia podaży kalorycznej. Dodatkowo warzywa zawierają mikroelementy wspierające ogólną kondycję fizyczną oraz psychiczną organizmu.

Warto unikać również używania olejów czy oliw podczas smażenia, a nawet dekorowania potraw. Mimo małej objętości posiadają one bardzo dużo kalorii. Przykładowo jedna łyżka oleju może zawierać tyle samo albo nawet więcej kalorii niż 100 gram kalafiora. Tego typu dodatki nie są niezbędne w posiłku, a wpływają bardzo niekorzystnie na finalną wartość kaloryczną posiłku. Dodatkowo zawierają one sporo tłuszczy, które, jako makroskładnik powinny być dostarczane w ilości jednego grama na kilogram masy ciała. Warto więc pilnować ich podaży w diecie, bowiem zbyt duża podaż odbije się nie korzystnie na zawartości kalorycznej posiłków, z kolei zbyt mała ich ilość może odbić się na gospodarce hormonalnej.

Jak radzić sobie ze stresem

Redakcja dietetyknawalizkach.pl

Redakcja serwisu dietetyknawalizkach.pl to zespół entuzjastów z zakresu dietetyki, zdrowia, sportu, oraz stylu życia, którzy z pasją dzielą się swoją wiedzą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Soki przecierowe
ORZESZKI ZIEMNE
makroskladniki

Jesteś zainteresowany reklamą?