Wszystko o diecie ketogenicznej

Budząca kontrowersje dieta ketogeniczna pomaga nie tylko w osiągnięciu szczupłej sylwetki, ale także w uporaniu się z wieloma chorobami. Jedni zachwalają, drudzy przestrzegają. I oby dwie strony mają rację. Keto nie jest dla wszystkich.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogenna polega na dostarczeniu organizmowi od 80% do 90% tłuszczu w każdym posiłku. Resztę dopełniają proteiny i węglowodany. Ekstremalna dieta keto całkowicie eliminuje te ostatnie. Normalnie organizm pobiera niezbędne do funkcjonowania paliwo właśnie z węglowodanów. W trakcie diety keto energia zaczerpywana jest z ogromnej rezerwy tłuszczowej.

Na jakie choroby dieta ketogeniczna?

Dieta ketogenna nie powstała wcale z myślą o osobach zmagających się z nadprogramowymi kilogramami. Okazało się, że osoby spożywające w swojej diecie nadwyżkę tłuszczową, mają mniej napadów epileptycznych. Ta teza potwierdziła się w szczególności w przypadku dzieci chorujących na padaczkę lekoodporną. Dieta ketogenna okazuje się ratunkiem, kiedy nie pomagają leki przeciwpadaczkowe. Z czasem zaczęto zauważać wpływy na inne choroby i ich przebieg. Dieta ketogeniczna w cukrzycy, Hashimoto czy nowotworach zdaje się przynosić ulgę, a nawet diametralnie wpływać na polepszenie stanu zdrowia.

Jakie badania przed dietą ketogeniczną?

Przed każdą dietą warto zrobić badania, aby dowiedzieć się o stanie własnego zdrowia oraz czy w ogóle przejście na dietę jest wskazane. Przed rozpoczęciem diety keto należy przede wszystkim wykonać szczegółowe badania nerek, wątroby i tarczycy. Którakolwiek dolegliwość z nimi związana automatycznie dyskwalifikuje ze stosowania diety ketogennej. Wykonanie badań profilaktycznych wyeliminuje dodatkowe zagrożenia.

Dieta ketogeniczna – jadłospis

Najgorszym błędem w trakcie diety jest spożywanie tłuszczów wyłącznie pochodzenia zwierzęcego. Aby utrzymać balans należy zaopatrzyć się w różnego rodzaju tłuszcze roślinne, na przykład oliwę z oliwek, awokado, orzechy, nasiona i pochodne produkty roślinne. Najlepiej tłuszcze zwierzęce spożywać tylko z dawką protein zawartych w mięsach. Aby zaspokoić ochotę na minimalną dawkę węglowodanów, można pozwolić sobie na maksymalnie dwie kromki chleba w ciągu dnia. Z czasem chęć ich spożycia przestanie doskwierać, gdyż dieta bogata w tłuszcze i proteiny pozostawia uczucie sytości na bardzo długo.

Jak długo stosować dietę?

Dietetycy i lekarze odradzają przejścia na dietę na dłuższy okres. Przez pierwsze miesiące towarzyszy uczucie lekkości, sytości i dobrego samopoczucia, jednak z czasem mogą pojawić się huśtawki nastroju, a nawet problemy z funkcjonowaniem niektórych narządów. Jeżeli dieta keto nie jest wskazana i monitorowana przez specjalistów, lepiej nie kontynuować jej przez okres dłuższy niż tydzień.

Zobacz więcej podobnych artykułów na variantclub.pl

Redakcja dietetyknawalizkach.pl