Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Wszystko o diecie ketogenicznej

20 maja 2020

Budząca kontrowersje dieta ketogeniczna pomaga nie tylko w osiągnięciu szczupłej sylwetki, ale także w uporaniu się z wieloma chorobami. Jedni zachwalają, drudzy przestrzegają. I oby dwie strony mają rację. Keto nie jest dla wszystkich.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogenna polega na dostarczeniu organizmowi od 80% do 90% tłuszczu w każdym posiłku. Resztę dopełniają proteiny i węglowodany. Ekstremalna dieta keto całkowicie eliminuje te ostatnie. Normalnie organizm pobiera niezbędne do funkcjonowania paliwo właśnie z węglowodanów. W trakcie diety keto energia zaczerpywana jest z ogromnej rezerwy tłuszczowej.

Na jakie choroby dieta ketogeniczna?

Dieta ketogenna nie powstała wcale z myślą o osobach zmagających się z nadprogramowymi kilogramami. Okazało się, że osoby spożywające w swojej diecie nadwyżkę tłuszczową, mają mniej napadów epileptycznych. Ta teza potwierdziła się w szczególności w przypadku dzieci chorujących na padaczkę lekoodporną. Dieta ketogenna okazuje się ratunkiem, kiedy nie pomagają leki przeciwpadaczkowe. Z czasem zaczęto zauważać wpływy na inne choroby i ich przebieg. Dieta ketogeniczna w cukrzycy, Hashimoto czy nowotworach zdaje się przynosić ulgę, a nawet diametralnie wpływać na polepszenie stanu zdrowia.

Jakie badania przed dietą ketogeniczną?

Przed każdą dietą warto zrobić badania, aby dowiedzieć się o stanie własnego zdrowia oraz czy w ogóle przejście na dietę jest wskazane. Przed rozpoczęciem diety keto należy przede wszystkim wykonać szczegółowe badania nerek, wątroby i tarczycy. Którakolwiek dolegliwość z nimi związana automatycznie dyskwalifikuje ze stosowania diety ketogennej. Wykonanie badań profilaktycznych wyeliminuje dodatkowe zagrożenia.

Dieta ketogeniczna – jadłospis

Najgorszym błędem w trakcie diety jest spożywanie tłuszczów wyłącznie pochodzenia zwierzęcego. Aby utrzymać balans należy zaopatrzyć się w różnego rodzaju tłuszcze roślinne, na przykład oliwę z oliwek, awokado, orzechy, nasiona i pochodne produkty roślinne. Najlepiej tłuszcze zwierzęce spożywać tylko z dawką protein zawartych w mięsach. Aby zaspokoić ochotę na minimalną dawkę węglowodanów, można pozwolić sobie na maksymalnie dwie kromki chleba w ciągu dnia. Z czasem chęć ich spożycia przestanie doskwierać, gdyż dieta bogata w tłuszcze i proteiny pozostawia uczucie sytości na bardzo długo.

Jak długo stosować dietę?

Dietetycy i lekarze odradzają przejścia na dietę na dłuższy okres. Przez pierwsze miesiące towarzyszy uczucie lekkości, sytości i dobrego samopoczucia, jednak z czasem mogą pojawić się huśtawki nastroju, a nawet problemy z funkcjonowaniem niektórych narządów. Jeżeli dieta keto nie jest wskazana i monitorowana przez specjalistów, lepiej nie kontynuować jej przez okres dłuższy niż tydzień.

Zobacz więcej podobnych artykułów na variantclub.pl

Jak radzić sobie ze stresem

Redakcja dietetyknawalizkach.pl

Redakcja serwisu dietetyknawalizkach.pl to zespół entuzjastów z zakresu dietetyki, zdrowia, sportu, oraz stylu życia, którzy z pasją dzielą się swoją wiedzą.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Soki przecierowe
ORZESZKI ZIEMNE
makroskladniki

Jesteś zainteresowany reklamą?